Kötü HuyLardan KurtuLmak | SesliKadro sesli ve kameralı sohbetin öncüsü

Cuma , 26 Nisan 2019

ev » Sohbet KonuLari » Kötü HuyLardan KurtuLmak

Kötü HuyLardan KurtuLmak

Kiskanclik, kin tutmak, zulüm, merhametsizlik, cimrilik, kibirlilik, herkese tepeden bakmak, agzi bozukluk, niyet kötülügü, sehvetine sahip olamamak kötü huylardandir. Kötü huylarin neler oldugunu bilmek kurtulmaya yardimci olur.

Yalan söylemek kötü huylardandir, bencillik kötü huylardandir. Daha kücük yaslardan itibaren bu kötü huylar ögrenilerek, ne olduklari bilinerek büyürsek, bunlardan kacinmayi basarabiliriz. Annenin büyük rol üstlendigi bu egitimde, kardesinden sekerini kiskanan diger kardes uyarilarak bile yol gösterilebilir.

Sevgiyi hissetmeyen cocuk, ilerde sevmeyi bilmez ve kötü huylar diye saydigimiz sekillerde davranir. Önemsiz dedigimiz kücük davranislar, ilerde mafya cetesi kurmaya kadar varan bir zincirin ilk halkasi olabilir.

Huy kötü olunca, arkadasda da komsu da da ailede de kötü. Toplum insanlari güzel huylu olursa, o toplum kale gibi saglam olur.

Zamanin birinde, acliklarini gidermeleri icin, fukara olusundan dolayi, maddi durumu daha iyi olan biri, bir adama kelle gönderir. Yan etlerinden, beyninden vs et cikar, coluk cocuk yerler niyetiyle. Fukara adam ise, kendisinden daha ac oldugunu düsündügü baska bir komsuya götürür. O da bir baskasina. Böyle böyle o kelle alti ev dolasir.

Altinci ev de diger komsusuna vermeyi düsünür. Ayni kelle ilk yollayan kisiye kadar ulasir. Böyle bir toplumda dayanisma köklü sekilde yerlesmistir diyebiliriz.

Fatih Sultan Mehmet Han’in tebdili kiyafet ile dolastigi carsida, bir dükkandan yarim okka yag ister. Yag alimi sirasinda da dükkani teftis eder. Dükkan temizlik ve kalite acisindan teftisi gecer. Böyle olunca bir okka da peynir ister.

Dükkan sahibi, peyniri satmak istemez. Siftah ettigini, karsi dükkandaki arkadasinin daha siftah etmedigini, zahmet olmazsa peyniri de oradan alip alamayacagini sorar. Fatih sasirsa da, tabii der ve diger dükkana girer.

Selamlasirlar. Fatih bir okka peyniri ister. Satici tartar,hazirlar. Bir okka da zeytin isteyince, bu dükkan sahibi de, diger dükkan sahibi gibi, diger dükkani gösterir. Daha iceri bir müsterisi girmedi, zeytini de oradan alin der.

Fatih dükkan cikisinda, ben bu güzel ahlakli insanlarla degil Istanbul’u, Cihani fethederim der.

Kötü huylardan kurtulmak sadece kendimize degil, icinde yasadigimiz topluma karsi da sorumlulugumuz.

Kötü HuyLardan KurtuLmak Reviewed by on . Kiskanclik, kin tutmak, zulüm, merhametsizlik, cimrilik, kibirlilik, herkese tepeden bakmak, agzi bozukluk, niyet kötülügü, sehvetine sahip olamamak kötü huylar Kiskanclik, kin tutmak, zulüm, merhametsizlik, cimrilik, kibirlilik, herkese tepeden bakmak, agzi bozukluk, niyet kötülügü, sehvetine sahip olamamak kötü huylar Rating:
scroll to top