Umut ÜzümLeri | SesliKadro sesli ve kameralı sohbetin öncüsü Sesli Chat, Sesli Sohbet, Eglenceli Site

Cuma , 26 Nisan 2019

ev » Hayata Dair » Umut ÜzümLeri

Umut ÜzümLeri

Umut üzümleri isminde bir filmi izledim az evvel. Birinci Dünya harbi sonrasinda,  Kirimdan yillar evvel Türkiyeýe göc etmis olan bir ailenin dramini anlatiyordu filmde. Anadolu´da krac ve taslik bir arazide köy kurmalarina olanak saglamisti Türk hükümeti. Arada belkide cok uzun yillar gecmis olmasina ragmen, kendi kültürlerini ve geleneklerini hala günümüze tasimayi basarabilmisolerdi. Bu sirada Fransa´da egitimini tamamlamis olan bir kisiye Alman hükümetinin bir fakfi tarafindan ögretmenlik yapmasi icin Anadoluya gönderilmek istenmisti.

 

 

Yaklasuik olarak üc yili askin bir süre onlarin icinde kalacakti AB´li Türk kökenli ögretmen. O süre icinde o köyde bulunan cocuklara okuma ve yazma ögretecekti. Görevinin ilk yillarinda gayet basarili bir performans ortaya sergiledi gecn hoca. Daha sonraki yillarda köylünün sorunlarinida gördü. Topraklarinin buyuk bir bölümü taslik oldugu icin hic bir sey ekemiyorlardi. Oysa iklim kosullari sicak hava ve nem orda Üzüm yetisimi icin cok idealdi. Köylüye yardim edebilmek adina Üzüm yetistirmeye basladilar.  Üzümler il iki yilda meyve vermediler. Ücüncü senenin yazinda meyvelerini almaya basladilar. Tam hersey yoluna girmis ve köylü kendisine bir mesakat ve gecim kapisi bulmustu derken, bu defada devletin yanlisliklarla dolu düzenlemeleri girmeye basladi araya. Üzümlerin yetistirildigi bag devletin hazinesinin mali idi ve devlet kendi hazinesi icersinde bulunan bu bagi kesfetmisti. Bu bagin acik artirmada satilacagini, en yüksek miktari veren kisilerinde orayi belirli bir süreligine alabilcegini yölediler. Köylülere öncelik tanimak maksati ilede onlarin kendi elleri ve cabalari ile yetistirdikleri bagin ihaledeki konumunda öncelik taninacagini sölediler.

 

 

Bunlar kesinlikle haksizlikti tabiki. Okdar verilinmis olan emeklerin karsiliginda hersey bir baskaina devlet tarafindan acik artirmada ihale yolu ile satilacakti. Buna engel olmak gerekiyordu. ama nasil?

 

 

Ögretmen cesitli careler üretmek icin bir cok sey yapmis olsada pek fazla basarili olamadi.  Ama en sonunda Ihtiyar muhtar veli amca careyi bulmus oldu.

 

 

Bu filmi izlediginizde film hakkinda ve dünyaya bakisiniz hakkinda farkli sekilde düsünceleriniz olacagini düsünüyorum. Bu filmi sizlere izlemenizi öneriyorum. Filmi essizim internet teknolojilerinin forumunda bulabilirsiniz.

 

 

Hepinize hayirli günler ve iyi seyirler diliyorum efendim. Umutlarinizdan ve hedeflerinizden hic bir suretle vazgecmeyiniz. Vazgecis sadece aciz ve caresizler icindir.

Umut ÜzümLeri Reviewed by on . Umut üzümleri isminde bir filmi izledim az evvel. Birinci Dünya harbi sonrasinda,  Kirimdan yillar evvel Türkiyeýe göc etmis olan bir ailenin dramini anlatiyord Umut üzümleri isminde bir filmi izledim az evvel. Birinci Dünya harbi sonrasinda,  Kirimdan yillar evvel Türkiyeýe göc etmis olan bir ailenin dramini anlatiyord Rating:
scroll to top