Böğürtlen Kışı | SesliKadro sesli ve kameralı sohbetin öncüsü Sesli Chat, Sesli Sohbet, Eglenceli Site

Çarşamba , 24 Nisan 2019

ev » Hayata Dair » Böğürtlen Kışı

Böğürtlen Kışı

Böğürtlen Kışı kitabını yeni çıkan kitaplar arasında kitabın kapağındaki soru dikkatimi çekmişti ve kitabın kapağı çok güzel merak edip almıştım. Gerçi kapak için bence kimsenin bir şey demeye hakkı yok çünkü Arkadaya yayınlarının kapağı ve tek kelime ile süper bence yazarın daha önce hiçbir kitabını okumamıştm ve bu kadar geç farkına vardığım için açıkcası üzüldüm.

Kitabı elime aldığımda meğer bizleri bir süpriz bekliyormuş yazarın Türk okurlarına yazmış olduğu teşekkür yazısı çok güzeldi.

Yazarın en son kitabı bahsedecek olacağım Böğürtlen Kışı’dır ama bu kitaptan önce 2 tane daha kitabı varmış “Yağmur sonrası ve Mart menekşeleri”adında ve araştırmalarım sonucunda kendisinin diğer her iki kitabından da herkes övgüyle bahsediyor.En kısa zamanda diğer kitaplarında da edinip okumak istiyorum.Böğürtlen Kışı kitabı çok güzel içten samimi bir kitap anne olmadığım halde kitap beni bu kadar etkilediyse anne olanları nasıl etkiler bilemiyorum.

“Böğürtlen Kışı diye mırıldandı Frank ” Efendim”
“fırtına diye devam etti ona böğürtlen kışı diyorlar.
Meteorologlar mevsim sonu görülen ani soğukları öyle  adlandırıyorlar.İlginç değil mi ?”

Kitaptan bahsedecek olursak aslında kitap iki farklı zamanda geçiyor ve kitap okuyanlar bilir aslında 2 farklı zaman arasında geçen kitaplar tabiri caizse o kitabı ya göklere çıkarır ya da yerin dibine sokar.Çünkü iki farklı zaman arasında o dengeyi tutturmak çok zordur ve bunu her yazar yazamaz ama Sarah JIO kendi kalemiyle bu dengeyi çok iyi şekilde yakalamış.Eğer ki bu denge tutturulursa bu tür kitapları okumanın zevki de ayrıdır.Gelelim kitabın hikayesine.

Baharın ortasında mayıs ayında yağan şiddetli bir kar fırtınası ile başlıyor.
Vera fakir ama çok güzel bir kızken bir gün zengin ama iyi kalpli olan bir beyle tanışır ve tanışmalarının sonucu olan Daniel dünyaya gelir.

Vera fakirlik içinde hatta sefalet içinde büyütmeye çalışır oğlunu 3 yaşındaki Daniel 1933 yılında yaşanan o şiddetli kar fırtınasında esrarengiz şekilde ortadan kaybolur ve annesi Vera oğlunu bulmak için bir bayanın asla yapmam dediği şeyleri bile yapar.Çünkü tek isteği oğlunu bulmaktır. Daniel kaybolduğunda Vera’nın yaşadığı o üzüntüyü kendiniz yaşıyormuşsunuz gibi boğazınızda bir şeylerin düğümlendiğini hissediyorsunuz. Daniel’in babası Charles’ın bir kız kardeşi varki Joise hayatımda bu kadar çirkef bir kız tanımadım.Zaten bana göre kitapta yaşanan o korkunç olayların sorumlusu kız kardeştir.Çünkü eğer çocuğunun olduğunu bilseydi Charles hayatları daha farklı olabilirdi.

1933 yılında yaşanan kar fırtınası 80 yıl sonra tekrar yaşanır ve hikayemizin süprizleri bu zaman diliminde yaşanır.
Claire  hamile iken çocuğunu kaybeder ve kendisini hep suçlu bulur eşiyle birbirlerini çok sevmelerine rağmen yaşadıkları olay karşısında aralarında ciddi anlamda soğukluk girer ve evlilikleri bitmek üzeredir.
Tabii yazılanları okuyunca buna da evlilik mi dersiniz ama sonunda sevgilerinin farkına varıp çok mutlu oluyorlar.
Claire çok ünlü bir gazetede editördür ve yazdığı makaleler çok ilgi gördüğünden işinde çok başarılıdır.
Tabii bebeğini kaybettikten sonra işiyle de ilgili problemler yaşar ama Claire’ın eşi o gazetenin patronudur.
1933 yılından sonra yaklaşık 80 yıl sonra tekrardan yaşanan kar fırtınasından dolayı Claire bu sıradışı olay ile ilgili müdürü bir makale ister Claire ilk başta ne yapacağına karar veremez ve bir kar fırtınasından ne çıkabilir diye canı sıkılarak isteksiz şekilde kar fırtınasıyla ilgili araştırmaya koyulur ama o an bilmez ki hayatının hikayesini araştırdığını ama araştırmalarının sonucunda 1933 yılında  böyle bir kar fırtınasının yaşadığını ve tek sıradışı olan olayın Daniel’ın kaybolduğudur.
Claire aradığı şeyi bulmuştur.Bu konu hakkında makale yazmak ister çünkü bir annenin evladını kaybetmesinin verdiği acıyı çok iyi bildiğinden dolayı Daniel’i yıllar sonra bulma çabasına girer ve araştırdıkça gerçeklerle yüzleşir kitabın sonunu yazıp sizi o yaşayacağınız heycandan mahrum etmek istemem 🙂 Çünkü kitabın sonunda o kadar yaşananlara rağmen ne kadar güzel bir sonla bittiğine inanamayacaksınız.Muhteşem bir sonla süprizle sona eriyor kitap.

Kitap bittikten sonra ister istemez şöyle bir düşünceye giriyorsunuz acaba benim başıma gelse böyle bir olay ne yapardım.Çünkü kitaptaki anlatım tarzıyla öyle güzel bir duygu yoğunluğu var ki insanın gözleri dolup Daniel’in bulunması için cidden üzülmeye başlayıp dua ediyorsunuz.Benim için kitaplığımdaki en sevdiğim kitaplar arasında hemen yerini aldı.

Yazımda bahsetmiş olduğum beni bu kitabı okumam için ilgi uyandıran soru şöyleydi….

Kalbinizin derinliklerine işleyen acıyı;

Tek kelime ile nasıl dile getirirsiniz…?

Böğürtlen Kışı Reviewed by on . Böğürtlen Kışı kitabını yeni çıkan kitaplar arasında kitabın kapağındaki soru dikkatimi çekmişti ve kitabın kapağı çok güzel merak edip almıştım. Gerçi kapak iç Böğürtlen Kışı kitabını yeni çıkan kitaplar arasında kitabın kapağındaki soru dikkatimi çekmişti ve kitabın kapağı çok güzel merak edip almıştım. Gerçi kapak iç Rating:
scroll to top