At Hirsizi | SesliKadro sesli ve kameralı sohbetin öncüsü Sesli Chat, Sesli Sohbet, Eglenceli Site

Cuma , 26 Nisan 2019

ev » Hayata Dair » At Hirsizi

At Hirsizi

Anadoluda yasanmis bir öyküyü sizlere anlatmaya calisacagim. Günün birinde bir at hirsizi varmis. Girdigi evlerin ahirlarindan at calarmis.

Yine ayni sekilde bir gece at calmak icin harekete gecmis at hirsizi. Sehrin o dönem en büyük ulamalarindan birisi olan Abdullah illahi Hz lerinin evinin ahirina girmis.

Ahirda ati calmak icin hazirliklarini yaptigi esnada sol yanda ki duvarin acildigini görmüs. Iceriye nur yagmaya baslamis. Ancak yayilan o nurlar icinde ikitanede nur yüzlü zat görünmüs.  At hirsizinin ati cözüp tam calacagi sirada olan bu durum karsinda, adam ne yapacagini sasirmis. Orda bulunan hayvan diskilarinin icine atmis kendisini.

Adam korkudan tiril tiril titriyormus. O esnada birde sag duvar asinmis ve iceriye yine nur yagmaya baslamis. O yagan nurlar icersinden görünen kisi ise, o dönemin evliyasi, ulemasi, yani ev sahibesi imis.

Adamin korkusu dahada cok artmis.  Ev sahibesi sol duvardan gelen iki zata dönpü sormus hosgeldiniz buyrun demis. Nur yüzlü diger iki zaat konusmaya baslamislar. Demisler ki velence yerde bir evliyamizi kaybettik, onun yerine kimi atayalim diye sormaya geldik demisler.

Dönemin en büyük ulemasi ve ev sahibesi olan evliya demiski. O ölen kisinin yerine, at hirsizini atadim demis.

Gübreler icinde bogazina kadar gömülü vaziyete duran kisinin yanina gelmis diger iki nur yuzlu zaat ve onu bulundugu yerden cikartip tebrik etmisler. Sonra dönemin en büyük evliyasinin huzuruna gelip, sira ile onun elini öpmüsler.

Daha sonra hep birlikte vefat eden arkadaslarinin cenazesine gitmisler. Orda halkin icinden birileri cikip sormuslar.. Abdullah Ilahiýe demisler ki.  Sevgili seyhim nasil oluyorda bu at hirsizini, evliya olarak atiyorsunuz demisler.

Abdullah Illahi´de söle demis:  O kisi gübreler icersinde mahcubiyetinden nekadar zorluk cektigi ve nekadar pisman oldugu bellidir. Kurtulus yolu kesinlikle kalmayinca, at calmaktan nekadar cok pisman oldugunu, bu güne kadar yaptigi hirsizliklardan, pisman oldugu, asla bir daha böle bir sey yapmicagini icinden defalarca sölemesi. Onun isledigi kötü islerden, gönlünün, yüreginin tertemiz olmasina vesile oldu.. dedi…

At Hirsizi Reviewed by on . Anadoluda yasanmis bir öyküyü sizlere anlatmaya calisacagim. Günün birinde bir at hirsizi varmis. Girdigi evlerin ahirlarindan at calarmis. Yine ayni sekilde bi Anadoluda yasanmis bir öyküyü sizlere anlatmaya calisacagim. Günün birinde bir at hirsizi varmis. Girdigi evlerin ahirlarindan at calarmis. Yine ayni sekilde bi Rating:
scroll to top