Ruhsal Sorun, Delilik midir? | SesliKadro sesli ve kameralı sohbetin öncüsü

Cuma , 26 Nisan 2019

ev » Genel Haber » Ruhsal Sorun, Delilik midir?

Ruhsal Sorun, Delilik midir?

Ruhsal sorun yasayan insanlar icin Psikolejik bilim büyük önem tasiyor ve bu tür sorunlarin girdabinda olan insanlarin, yasami yer yer cekilmez kilan durumdan alan uzmanlarinin refakatci danismanligi saysinde büyük ölcüde siyrilabiliyor.

Almanya´da özellikle benzer hastaliklarin etkisinde olan insanlarin kendi icinde olusturdugu ” Selsthilfegruppe ” adli öz yardim bireysel grup systeminin, psikolojik sorunlar konusunda yaygin bir sekilde isledigi görünüyor ancak göcmenlerden bu tür calismalara ilgi eksikligi gözlemleniyor.

Bu konuda arayis icinde olan kuruluslardan biriside Offenbach´ta sosyal yardim kurulusu olarak hizmet veren ” Paritaetischer Wohlfarhrtsverband ” adli kurulus ve yöneticileri Thomas Schüler bölgedeki Türk toplumuna da bu imkanlari acmak istediklerini söylüyor.

Bu planin somut adimi olarak gecen yaz psklojík danismanlik hizmeti veren Gülsen Celikí Offenbachá davet eden kurulus, psikoleji bilimini amac ve faidalarinin Türklere kendi ana dillerinde anlatilmasina ev sahipligi yapti. Gülsen Celik, seminerde katilimcilara, psklejinin tanimindan baslayarak calisma yollarina kadar genis bir bilgi perspektifi sundu. Celik, psikoleji biliminiun insan icin oldugunu, ruhsal sorunlarin kapsamina göre, bireysel veya grup caismasi icinde ele alindigi ve cikmasdan nasil cikilabilineceginin yöntemlerinin usgulandiogini söyledi.

Celikín verdigi bilgiye göre, Psikolejik sözcügü Yunanca bir kelimden geliyor ve Ruh bilimi anlami tasiyor. Psikoleji egitimi alan uzmanlar, insan ruhuyla ilgileniyor ve ic dunyada yayasanan celiskiler sorunlari anlamaya ve bireyin davranis bicimlerini analys ederek, duygu ve düsünceleri arastirirm soruna cözüm bulmada yardimci oluyor.

Psikolejinin sanildigi ve yaygin bir bicimde düsünüldügü giovi ” Delilik ” Olmadigini Özellikle vurgulayan Gülsen Celik, Bu alanda uzman danismanlarin aninda cözüm bulan kurtarici güc sekilinde algilanmamasi gerektiginide ifade etti.

Celik Psikoloklarin sir saklamasini bilen güvenilir kisiler oldugunu, Hakli haksiz ayiracak bir mahkeme yetkisi olmadiginim sade kisiye öz güven asilayarak, icinde bulundugu cikmqazdan nasil asilinabilcegini hatirlatiyor. Ruhsal sorun yasayan kisilerin genellikle bireysel danismanligi tercih ettigini söleyen Gülsen Celik, Grup calismasinin da son derece verimli sonuclar verdiginin de altini ciziyor.

Celike göre burda insan karsindakinin yasadiklarindan yola cikarak yalniz olmadigini hissiyle bulusuyor, kendine saygiyi kazaniyor ve cesaret aliyor. Bilginin, yasamsal deneyiminin, sorunlarin asilmasindaki önemide dile getioren Gülsen Celik, Böylesi kümelöerde ruhsal sorun geciren insanlarin yeni dostluklar urabilcegine, yasamini zenginlestirebilcegine, birlikte güclü olma duygusunu gelistirebilcegine isaret ediyor.

Küme calismalarinda uzmanlarin genellikle yönlendirici rol uslendigini ve genellikle katilimcilarin düsüncelerini paylasmaida söleyen Celikmutluluklarin paylasildikca cogaldigini, hüzünün ise ülesildikce dagildigini, acilarin etkisinin ise paylastikca azaldiginin sözlerine ekledi.

Ruhsal Sorun, Delilik midir? Reviewed by on . Ruhsal sorun yasayan insanlar icin Psikolejik bilim büyük önem tasiyor ve bu tür sorunlarin girdabinda olan insanlarin, yasami yer yer cekilmez kilan durumdan a Ruhsal sorun yasayan insanlar icin Psikolejik bilim büyük önem tasiyor ve bu tür sorunlarin girdabinda olan insanlarin, yasami yer yer cekilmez kilan durumdan a Rating:
scroll to top