Kör,Sağır ve Dilsiz | SesliKadro sesli ve kameralı sohbetin öncüsü

Cuma , 26 Nisan 2019

ev » Genel Haber » Kör,Sağır ve Dilsiz

Kör,Sağır ve Dilsiz

1880-1968 yılları arasında yasanmış bir hayat hikayesi olan HeLLen KeLLer’in yaşamı adeta bir efsanedir desek abartmış olmayız.

Henüz 19 aylık bir bebek iken , görme, duyma ve işitme yeteneklerini kaybeden HeLen, giderek huysuzlaşan bir çocuk olarak büyümeye devam eder.

Ailesi de nasıl davranmaları gerektiğini bilemezler. Ama asker olan babası ve annesi mücadeleden vazgeçmez.

O zamanlarda sağır hastalar üzerinde çalışan Graham Bell de dahil olmak üzere bir çok kişiden yardım alma çabasına girerler.

Ama asıl etkili olan , efsaneyi gün yüzüne çıkaran kişi , öğretmeni   Anne Mansfield Sullivan olmuştur. HeLen!in bebeklik yıllarına ait tek kelime olan ”su” kelimesinden yola çıkarak , bir kaç saat içinde 25-30 kelime öğreterek , bir efsanenin ilk adımını atmıştır.

Ki 1903 yılında ‘Hayatımın Öyküsü’ adlı ilk kitabını yayınlayınca dahi mücadeleyi bırakmamıştır. bu kitap tam 50 dile çevrilmiştir.

Hayatı boyunca HeLen’in yanında olan öğretmeni , diğer kitapların yazılması ve yayınlanmasında da HeLen’i desteklemiştir.

Insan duyu organları ile bütündür elbet.. Ama bu hikayeyi , görebilen, duyabilen, konuşabilen herkesin bilmesini isterdim. Acaba gerçekten Görüp, duyup, konuşabiliyor muyuz gerçekten ??

 

 

Kör,Sağır ve Dilsiz Reviewed by on . 1880-1968 yılları arasında yasanmış bir hayat hikayesi olan HeLLen KeLLer'in yaşamı adeta bir efsanedir desek abartmış olmayız. Henüz 19 aylık bir bebek iken , 1880-1968 yılları arasında yasanmış bir hayat hikayesi olan HeLLen KeLLer'in yaşamı adeta bir efsanedir desek abartmış olmayız. Henüz 19 aylık bir bebek iken , Rating:
scroll to top