30 Avustos Zafer Bayrami Kutlu Olsun | SesliKadro sesli ve kameralı sohbetin öncüsü Sesli Chat, Sesli Sohbet, Eglenceli Site

Çarşamba , 24 Nisan 2019

ev » Genel Haber » 30 Avustos Zafer Bayrami Kutlu Olsun

30 Avustos Zafer Bayrami Kutlu Olsun

Bu Günün Anlam ve Önemi


Ülkemiz iskal edilinmis, ve yüz yillardir hür yasadigimiz vatanimiz isgalciler tarafindan sevr ve mondoros toplantilari sonrasinda isgalci uluslar tarafindan paylastiriliyordu. ve bu anlasmalari dayatmalarla imzalamamiz isteniyordu.

Cihan hakimi Türk Milletinin böyle bir dayatmayi kabullenmesi elbette mümkün degildi. 19 mayis 1919´da Mustafa Kemal Atatürk Samsuna ckiyordu ve Anadolu lideri ile kucklasiyordu. Türk Milleti Mustafa Kemal Atatürk´ün Önderliginde Kurtulus hareketini baslatti. Amasya genelgesinin yayinlanmasinin hemen ardindan Sivas ve Erzurum Kongreleri yapildi.

27 Aralikta Ankaraya gelen Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1920´de Türkiye Büyük Millet Meclisinui Kurdu. Böylece Memleketin hür iradesi halkin eline verilinmis olmutu hemde Kurtulus hareketinin baslangic noktasi Ankara olmustu.

TBMM Yaptigi oturumlarda ve görüsmelerde yurdun kurtulusu icin yapilinmasi gereken creleri ariyor ve cözümler üretmeye calisiyordu. “Misak-ı Millî sınırları icinde vatanin bir bütün oldugu ve parcalanamayacagı görüsü” herkeste hakimdi ve mücdele etme karari alindi. Olusturulan düzenli Ordu ile Savasa girildi. ilk basarilar Doguda komuslanmis Ermeni ceteerine karsi kazanildi.

Daha sonra, Bati cephesinde, Yunanlilarla, I. İnönü ve II. İnönü Savaslari yapildi. Bu savaslarin kazanilmasiyla Yunanlilar’a büyük bir darbe indirilmis oldu. Bunun üzerine Yunan ordusu yeniden saldiriya gecti. Saldiri üzerine Mustafa Kemal, or-dularina: “Hatti müdafaa yoktur sathi müdafaa vardir. Bu satih, bütün vatandir. Vatanin her karis topragi vatandasin kaniyla islanmadikca terk olunamaz.” emrini verdi.

Askerlerimiz Bu karara sadakatle uydular isgal altinda ki Topraklarimizi son parcasina kadar almaya kararlilardi. 23 Agustos ve 12 Eylül 1921 tarihleri arasinda yapilan Sakarya Meydan Muharebesiyle, Türk milleti 1699 Karlofca Antlasmasindan beri ilk defa toprak kazanmaya basliyordu. Sakarya Savasi, Türk milletinin savunma durumundan taarruz durumuna gectigi önemli bir savas olarak da tarihe gecti. Bu zafer sonunda, TBMM tarafindan, Mustafa Kemal’e “gazi” unvani ve “Maresal” rütbesi verildi.

Sakarya´da kazanilan Savasin ardinda ortak bir karar ile Düsmani yok etmek ve Vatan topraklarini düsmanlarin elinden kurtarma karari alindi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün Baskomutanligini yaptigi Ordumuz.26 Agustas 1922 düsmana saldirdi. Bir Saat icersinde düsman menzileri ele gecirilmis ve 30 Agustas´ta cembere alinan düsman Askerleri Esir alinmis esirler icersinde Yunan Baskomutani Trikopis’te vardi.

Bu Savas Mustafa Kemal Atatürk´ün Baskomutanligin´da alindigi icin adini Baskomutanlik meydan muharebesi olarak aldi. Büyük taaruz basari ile sonuclanmasinin ardindan düsman Izmire kadar kovalandi. 9 Eylül 1922’de İzmir’in Kurtarilmasi ile yurdumuz Düsmanlardan arindirilmis oldu.

Alcak ve Hain Düsmanlarin “Alcakca” iskaline dur diyen Kahraman Türk Milleti Kaninin son damlasina varincaya kadar hic bir suretle pes etmicegini Tüm Dünya Uluslarina´da göstermis oldu. Bu kazanilan Büyük Zafwerin adina´da 30 Agustos Zafer Bayrami denildi. Her yil bu günü aniyor ve Bayram yapiyoruz.

30 Agustos Zaver Bayramimiz Kutlu Olsun. Ne Mutlu Türküm Diyene..

30 Avustos Zafer Bayrami Kutlu Olsun Reviewed by on . Bu Günün Anlam ve Önemi Ülkemiz iskal edilinmis, ve yüz yillardir hür yasadigimiz vatanimiz isgalciler tarafindan sevr ve mondoros toplantilari sonrasinda isgal Bu Günün Anlam ve Önemi Ülkemiz iskal edilinmis, ve yüz yillardir hür yasadigimiz vatanimiz isgalciler tarafindan sevr ve mondoros toplantilari sonrasinda isgal Rating:
scroll to top